Casio Fx-991es

Firma Casio oprócz popularnych zegarków, produkuje również mniej lub bardziej zaawansowane kalkulatory. Jednym z nich jest Casio Fx-991es, czyli naukowy kalkulator umożliwiający zapis naturalny i obliczenia macierzowe. Wyposażony jest w ogromną ilość funkcji, a ich liczba przekracza czterysta.

Wyświetlacz, w który został wyposażony model Casio Fx-991esest dwuwierszowy (31 * 96 punktów, czyli 15 oraz 10 znaków widocznych w linii), dzięki czemu nawet skomplikowane równania zostaną użytkownikowi pokazane w sposób bardzo czytelny. Wymiary kalkulatora Casio Fx-991es – biorąc pod uwagę jego możliwości – nie są duże i wynoszą dokładnie 12,2 x 80 x 161 milimetrów.

Casio Fx-991es zasilany jest na dwa sposoby: przy pomocy niewielkiej okrągłej baterii LR44 oraz baterii słonecznej, więc nie trzeba się martwić tym, że z jakiegoś powodu nie będziemy mogli skorzystać z jego możliwości.

Kalkulator Casio Fx-991es waży zaledwie 110 gram, dzięki czemu osoby, które na co dzień potrzebują mieć przy sobie zaawansowany kalkulator, mogą go nosić w plecaku. Warto dodać, że jest to obecnie jeden z najpopularniejszych studenckich kalkulatorów naukowych, które wyposażone są we wspomniane już, podwójne zasilanie. Producent zaleca go również uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy jednak – z oczywistych powodów – nie wykorzystają nawet niewielkiej części jego możliwości.

Seria Casio Fx-991es charakteryzuje się także tym, że w niej Casio po raz pierwszy zastosowało nowoczesną metodę dokonywania naturalnego zapisu działań matematycznych na nowoczesnym ekranie. Dzięki temu na ekranie kalkulatora Casio Fx-991es użytkownik otrzymuje taki zapis, jak na kartce lub na tablicy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo dzięki niemu nikt nie będzie musiał sie zastanawiać, w jaki sposób wykonane przez siebie obliczenia przenieść do zeszytu. Szczególnie przydatne jest to w przypadku korzystania z macierzy lub całek. W kalkulatorach Casio Fx-991es wprowadzono również dwie nowe, interesujące funkcje. Jedną z nich jest obliczanie logarytmu o dowolnej podstawie, a drugą możliwość stworzenia specjalnej tablicy funkcji. Dotychczas można to było robić jedynie w kalkulatorach graficznych. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że całki oznaczone są bardzo czytelne. Warto też wspomnieć o możliwości rozwiązywania wzorów.