Ile będzie kosztował zegarek Swatch

Od soboty – 01.01.2011 obowiązują nowe stawki VAT. W związku z tym producentom zegarków podniesiono procent podatku z 22% do 23%. Oznacza to zmiany cen produktów wielu marek, w tym firmy Swatch. W jaki sposób firma taka jak Swatch, która zrzesza różnych producentów zegarków mechanicznych, poradzi sobie z polityka cenową niewątpliwie cenionych na rynku produktów?

Swatch Group jest szwajcarską firmą zrzeszającą producentów zegarków mechanicznych takich, jak Tissot czy Omega. Sama marka Swatch kojarzona jest z dobrej jakości zegarkami w przystępnych cenach. W związku ze zmianą stawek VAT ceny końcowe dla klientów na pewno ulegną zmianie. Zegarek Swatch, który kosztował przed zmianą stawki VAT 299.00 złotych mógłby na przykład kosztować 302.37. A nie od dziś wiadomo, że ceny produktów kształtowane są w taki sposób żeby zachowały ładny wygląd. Na przykład 345.00 złotych czy 199.00 złotych.

Co w takiej sytuacji może zrobić producent? Kształtować ceny końcowe dla klientów w taki sposób żeby jak najmniej odczuli zmianę. Może zdarzyć się tak, że wzrośnie cena produktu bardziej luksusowego, a zmniejszy się cena produktu z niższej półki. Zapewne znajdzie się sporo niezadowolonych z podwyżek klientów, którzy zaczną narzekać na producenta. Można jednak wziąć pod uwagę, że dodatkowy koszt, który poniesie klient kupujący zegarek Swatch,  nie jest czystym zyskiem producenta, a wynikiem zmiany stawki VAT.

Ci, którzy planowali zakupy i jeszcze przed Nowym Rokiem sprezentowali bliskiej osobie zegarek Swatch na pewno odetchnęli z ulgą. Nie muszą już martwić się o to, w jaki sposób ich ulubiona firma  rozwiąże problem wyższej stawki VAT dla producentów zegarków. Do następnego zakupu.

Zegarek Omega zegarkiem Bonda

Badania marketingowe przeprowadzane w ostatnich latach dla szwajcarskiej firmy Omega pokazały, że większość szwajcarskiej populacji trafnie kojarzy markę z produkcją zegarków. Firma Omega – producent luksusowych zegarków, obecnie jest częścią grupy Swatch. Grupa Swatch, poza marką Omega, zrzesza między innymi marki: Tissot, Certina i Calvin Klein.

Producent luksusowych zegarków – firma Omega istnieje 153 lata i jest to chyba najbardziej rozpoznawalna marka zegarków na świecie. Zegarek Omega model Speedmaster był na księżycu. Zegarek Omega Seamaster zastąpił w 1995 roku Rolexa Submariner i stał się zegarkiem Jamesa Bonda. Wreszcie zegarek Omega w czterdziestoletnią rocznicę rozpoczęcia produkcji filmów o Jamesie Bondzie został wyprodukowany w limitowanej wersji. Specjalna edycja miała wygrawerowane ornamenty w postaci cyfr 007 w trzech miejscach zegarka.

Bez wątpienia zegarki Omega postrzegane są jako produkty luksusowe. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup zegarka Omega. Zresztą producentom nie na tym zależy, żeby przeciętna osoba mogła mieć ich artykuł. Zegarek Omega to marka nie dla wszystkich. Marka niedostępna. Poszukując zegarków Omega w wyszukiwarkach internetowych możemy znaleźć takie, których najtańsze modele, damskie czy męskie, kosztują nie mniej niż sześć tysięcy złotych. Ich ceny potrafią być wyższe od dwudziestu tysięcy złotych.

Firma na swoja renomę z pewnością musiała pracować wiele lat. Za co więc płacimy kupując zegarek Omega? Za markę. Za to, że zegarek, który nosimy na ręce jest wyznacznikiem naszego statusu materialnego i osiągnięciem wyższej klasy społecznej. Producent zegarków Omega nie wykorzystuje opatentowanych i nieznanych mechanizmów. Nie wykorzystuje także materiałów, których nie wykorzystywaliby pozostali producenci zegarków. Jest jednak marką Omega. Legendarną marką, której zegarki nosił przecież sam James Bond. A za to trzeba niekiedy słono zapłacić.

Casio

casioCasio to znana na całym świecie japońska firma, którą założył Tadao Kashio w 1946 roku. Z czasem do zarządu Casio dołączyli bracia założyciela i chociaż od tego czasu minęło już wiele lat, to jej obecnym prezesem także jest członek rodziny Kashio (Kazuo). Jest to rzadkością, gdyż zazwyczaj rzodziny założycieli zostają odsłonięte od funkcji kierowniczych przez zarząd. Mottem firmy Casio jest „Creativity and Contribution”, czyli w polskim tłumaczeniu: „Kreatywność i wkład”. Doskonale ilustrują to dokonania i technologiczne innowacje, których firma Casio na swoim koncie ma bardzo dużo.

Historia firmy Casio jest niezwykle ciekawa i dla większości osób będzie niezwykle zaskakująca. Co ciekawe, jednym z pierwszych sprawnych i wypuszczonych na rynek urządzeń zaprojektowanych przez pracowników Casio była… specyficzna fajka o nazwie yubiwa, która umożliwiała wypalenie papierosa do końca. Zakładało się ją na jednego palca jak pierścionek, dzięki czemu można było dalej pracować mając obie ręce wolne. Następnie firma Casio zaczęła produkować elektroniczne kalkulatory i działo się to w roku 1949. Dzięki wysokim zyskom ze sprzedaży wspomnianej fajki, właściciele firmy Casio mogli inwestować w nowatorskie rozwiązania, a co jest oczywiste, inżynierowie Casio nie kopiowali rozwiązań konkurencji, ale chcieli stworzyć kalkulatory oparte na solenoidach. Pierwszą fabrykę Casio w Tokio otworzono w 1960 roku, a dwadzieścia trzy lata później stworzono pierwszy zegarek Casio z serii G-Shock, które do dzisiaj słyną z wyjątkowej odporności na wstrząsy.

Jeszcze nie tak dawno firma Casio kojarzyła się wszystkim głównie z produkcją mniej lub bardziej zaawansowanych zegarków elektronicznych, ale oprócz nich Casio oferuje ona również takie produkty, jak: kasy fiskalne, telewizory, kalkulatory, drukarki i projektory. Warto również wspomnieć o instrumentach muzycznych Casio – a szczególnie o keyboardach – gdyż korzystają z nich nawet największe gwiazdy muzyki. Co ciekawe, firma Casio w swojej ofercie ma także telefony komórkowe, które jednak nie osiągnęły zbyt dużej popularności.

Autoryzowanym sprzedawcą zegarków firmy Casio w Polsce jest Firma Brylant S.C. Jej siedziba mieści się przy ulicy 1 Maja 37, w Kowarach (58-530).

Festina

Firma Festina została założona ponad 100 lat temu – dokładnie w roku 1902 – w La Chaux de Fonds w Szwajcarii. Najprawdopodobniej nazwa Festina pochodzi od łacińskiego przysłowia „festina lente”, czyli polskiego „śpiesz się powoli”.

Zegarki firmy Festina cieszą się zaufaniem klientów, gdyż są one bardzo starannie wykonane i dodatkowo każdy zegarek zrobiony jest z wysokiej jakości materiałów. Jednym ze sposobów na promowanie własnych wyrobów, który Festina praktykuje najczęściej, jest sponsoring. Z reguły dotyczy on różnego rodzaju sportowych imprez lub wydarzeń. Z pewnością każdy miłośnik zegarków kojarzy  firmę Festina na przykład z wyścigami kolarskimi, gdyż stosowane są one do mierzenia czasu na tak kluczowych zawodach jak Tour de France czy Tour de Pologne. Dzięki takiemu podejściu, Festina często wybierana jest przez sportowców, którzy chcą posiadać jeden z tak znanych i promowanych zegarków.

Firma Festina posiada swoje punkty w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. W Polsce jej jedynym dystrybutorem jest firma o nazwie Janeba Time, której siedziba mieści się we Wrocławiu. Historia marki Festina zaczęła się od wspomnianej już daty zarejestrowania nazwy. Inne kluczowe daty to między innymi 1975 rok, gdyż wtedy właśnie Festina przeszła w ręce Georgo Ulmanna oraz 1984 rok – wtedy markę przejął Miguel Rodriguez. Mechanizm z komplikacjami faz księżyca został wprowadzony do użytku w 1985 roku, a w 1994 grupa kolarska Festina zwyciężyła podczas wyścigu Tour de France.

Obecna liczba punktów firmy Festina, które rozsiane są po całym świecie nie powinna nikogo dziwić, skoro już w 1991 działała ona w dwudziestu pięciu krajach. Jeżeli zaś chodzi o polskiego przedstawiciela, to działa on od 1996 roku i od początku była to wspomniana już firma, Janeba Time PL. W 1998 roku miał miejsce oficjalny pomiar czasu podczas prestiżowego wyścigu Tour de France, co było ogromnym wyróżnieniem dla firmy.

Z biegiem lat tego typu dowodów uznania było coraz więcej, a firma Festina przejęła kilka innych marek związanych z zegarkami.

Certina

Należąca do Swatch Group firma Certina to szwajcarski producent zegarków. Certina została założona przez dwóch braci – Adolfa i Alfreda Kurth – firma powstała w niewielkiej szwajcarskiej miejscowości o nazwie Grenchen w 1888 roku.

Obecna nazwa Certina została nadana dużo później, gdyż miało to miejsce dopiero z okazji pięćdziesięciolecia istnienia firmy. Pierwszym zegarek firmy Certina , który bracia Kurth stworzyli w całości sami i następnie wypuścili na rynek, był damski model nazwany Granna. Okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bo chociaż był to zegarkowy debiut firmy Certina , to Grannę doceniono na rynku międzynarodowym i już w 1910 roku przyznano mu złoty medal na odbywających się w Mediolanie targach, a także wyróżnienia między innymi w Bernie.

Innym istotnym dokonaniem założycieli firmy Certina było stworzenie pierwszego na świecie zegarka mechanicznego, który jednocześnie posiadał odczyt cyfrowy. Dzięki tego typu osiągnięciom, marka Certina szybko zdobyła uznanie w oczach klientów.

Polscy klienci firmy Certina z pewnością zwrócą uwagę na to, że Certina przez jakiś czas była partnerem teamu wyścigowego w Formule 1 (BMW Sauber), a jej oficjalną twarzą firmy Certina został… polski kierowca, Robert Kubica.

Zegarki wyprodukowane przez markę Certina łączą w sobie doskonałą technologię oraz wyjątkową precyzję. Projektanci nieustannie korzystają z wysokiej jakości elementów (koperty wykonane ze stali szlachetnej, luminescencyjna substancja Superluminova, perfekcyjne mechanizmy) oraz przykładają ogromną uwagę do odpowiedniego dobierania kolorów, dzięki czemu można mieć pewność, że każdy zegarek z logo Certina jest wart swojej ceny.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszył sie model DS 1 Automatic z limitowanej edycji, który cechowała wysoka jakość wykonania. Te ekskluzywne zegarki łączyły w sobie nowoczesność z klasycznymi elementami, a przy tym kontynuowały legendarną już serię DS. Tych zegarków powstało jedynie 5000 sztuk, więc przeznaczone są raczej dla kolekcjonerów. Każdy z nich posiadał wygrawerowany napis „Certina DS 50th Anniversary”.

Chcąc nabyć zegarki Certina w Polsce, należy skorzystać ze sklepów internetowych lub też udać się do Żywca na ulicę Kościuszki 20.

Citizen

Japoński producent zegarków Citizen Watch Co., Ltd. posiada swoją siedzibę w Tokio. Miasto to doskonale oddaje charakter nowoczesnych i oryginalnych zegarków, które firma nieustannie wprowadza na rynek.

Swój początek przedsiębiorstwo Shichizun Tokei Kabushiki-gaisha – tak bowiem brzmi oryginalna nazwa firmy – miało w 1918 roku. Wtedy powstał Instytut Shokosha, a jego badania wiązały się z nowoczesnymi instrumentami pomiarowymi. Na chwilę obecną Citizen jest jednym z największych producentów zegarków.

Interesująca jest także sama historia nazwy firmy Citizen – słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza obywatela. Wzięła się ona od jednej z kieszonkowych wersji zegarków opracowanych w 1924 roku. Ciekawe jest również to, że do grupy najbardziej znanych i najczęściej kojarzonych z nazwą Citizen produktów należy również… tokarka Cincom. Oprócz tego, firma Citizen produkuje także drukarki oraz kalkulatory, chociaż nie są one aż tak popularne jak zegarki.

Oprócz zdobywania lokalnych rynków, zegarki tej firmy Citizen podbiły również inne kraje. Jeżeli na przykład chodzi o Stany Zjednoczone, to tam najbardziej znanym modelem zegarka naręcznego wyprodukowanego przez tę firmę Citizen jest Eco-Drive, które zasilane są ekologiczną energią słoneczną. Wszyscy kolekcjonerzy czasomierzy cenią sobie też limitowane edycje zegarków – jednym z nich był model wyprodukowany w barwach pewnego zespołu akrobatycznego Marynarki USA.

Gracze giełdowi mogą nawet zakupić akcje Citizen, gdyż spółka jest notowana na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (trzeba jej szukać w indeksie Nikke). Dzięki temu gołym okiem można zobaczyć przybliżoną aktualną wartość firmy Citizen.

W Polsce zegarki firmy Citizen dostępne są w kilku różniących się od siebie seriach: Classic, Chronograph, Promaster, Radio Controlled (w tej serii zegarki wyposażone są w specjalny odbiornik, dzięki któremu przez cały czas pobierają sygnał z zegara wzorcowego. To z kolei sprawia, że są one niezwykle dokładne. Główny nadajnik znajduje się we Frankfurcie) i Titanium. Jest więc z czego wybierać, szczególnie że każda seria posiada inne zalety oraz funkcje. Zegarki Citizen można zakupić w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Osiedle Robotnicze 6.

Chopard

Szwajcarska firma Chopard została założona w 1860 roku przez Louisa-Ulyssesa Choparda. Z początku zajmowała się głównie rozwijaniem i udoskonalaniem zegarków kieszonkowych oraz chronometrów. Do tego wykorzystywano z mniejszym lub większym skutkiem alternatywne rozwiązania i nowatorskie technologie.

Warto wspomnieć, że Chopard jest jedną z nielicznych firm produkujących zegarki, która faktycznie może być określona mianem producenta. Chodzi o to, że mechanizmy montowane w gotowych produktach Chopard są wytwarzane przez firmę Chopard, a nie zamawiane u innych producentów. Firma Chopard posiada swoje zakłady między innymi w Fleurier i wraz z trzema innymi markami: Bovet, Parmigiani i Vaucher wchodzi w skład Fleurier Quality Foundation. Świadczy to o bardzo wysokiej jakości produkowanych przez Chopard zegarków. Certyfikat ten jest prawie tak samo wartościowy jak normy Genewskie (na przykład standard Seal).

Wśród swoich dokonań, firma Chopard ma zarówno nowatorskie zegarki kwarcowe, jak i mechaniczne; modele klasyczne oraz sportowe. Najpopularniejsze kolekcje Chopard to Mille Miglia, L.U.C., Happy Diamonds, Happy Sport, Happy Spirit, Classiques, Your Houre, La Strada i Haute Horlogerie. Obejmują one praktycznie wszystkie modele, jakie tylko ktoś może sobie zamarzyć. Są tu więc zegarki dla kobiet, typowo męskie czasomierze, sportowe i eleganckie, a także nowoczesne i stylizowane na starsze.

W 1997 roku rozpoczęła się współpraca Chopard ze słynnym Festiwalem Filmowym w Cannes. Przedstawiciele dwóch stron uzgodnili, że reprezentant producenta zegarków będzie wręczał nagrody osobom odpowiedzialnym za tworzenie kreatywnych produkcji. W Polsce marka Chopard nie jest może zbyt popularna, ale wcale nie oznacza to, że nie jest ona godna polecenia. Po prostu na naszym rynku przewodzą inni producenci zegarków, jednak w przyszłości nie jest wcale wykluczone, że firma Chopard nie poprawi swojej pozycji.

Tym bardziej, że wyróżniają się one jakością oraz innowacyjnością, a każdy model Chopard jest niezwykle dopracowany. W dodatku miesza się tu tradycyjność z nowoczesnością. Polscy klienci mogą nabyć zegarki tej firmyChopard na stronie jubilera Plucińskiego lub przy Placu Wolności 5 w Poznaniu.

Edox

Manufaktura zegarmistrzowska Edox powstałą w 1884 roku. Założycielem jej był pochodzący ze Szwajcarii zegarmistrz, Reufli-Flury. Nazwa firmyEdox pochodzi z języka greckiego i oznacza po prostu godzinę, co doskonale pasuje do firmy zajmującej się produkcją tego typu rzeczy.

W 1921 roku zmarł Reufli-Flury, a firmę Edox przejął Robert Kaufmann-Hug. To on doszedł do wniosku, że lepiej będzie zmienić strukturę firmy na spółkę akcyjną. Po drugiej wojnie światowej firma zatrudniała pięćset pracowników i prace przebiegały bez większych problemów.

W 1965 roku po raz kolejny nastąpiła zmiana właściciela Edox , a kierownicze stanowisko powróciło do rodziny założyciela – jego siostrzeniec Victor Flury-Liechti przejąć kontrolę nad spółką. Jednym z ważniejszych w tamtym okresie wydarzeń było to, że w 1966 roku firmie Edox udało się zostać producentem oficjalnych zegarków służących do pomiaru czasu podczas wyścigu kolarskiego Vuelta w Hiszpanii. Dla Edox była to doskonała reklama.

Siostrzeniec założyciela postanowił inwestować pieniądze w rozwój wykorzystywanych technologii i dzięki temu powstałą w niedługim czasie kolekcja Delfin. Należące do niej zegarki wyróżniały się tym, że były wodoodporne do głębokości dwustu metrów. Nie dość, że dwukrotnie udało się firmie Edox zwiększyć standardową wartość, to w dodatku zrobiła to jako pierwsza.

W latach siedemdziesiątych wypuszczono na rynek model Geoscope, który w krótkim czasie stał się niezwykle popularny i według niektórych osób jest najchętniej kupowanym zegarkiem marki Edox . oprócz tego, że pokazywał normalną godzinę, to dodatkowo wyposażono go w czasy ze wszystkich dwudziestu czterech stref czasowych. W 1988 roku firmie Edox udało się opracować najcieńszy zegarek z datownikiem, a mechanizm w tym modelu miał tylko 1,4 milimetra grubości.

Co ciekawe, Edox nie jest częścią Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego i najprawdopodobniej wynika to z tego, że firma Edox nie chce opłacać wysokich składek członkowskich. Woli za to tworzyć swój wizerunek przez sponsoring – na przykład w 2007 roku Edox został oficjalnym patronem Class-1 Powerboat race.

W Polsce zegarki firmy Edox można nabyć w punktach firmy Apart, gdyż jest ona wyłącznym dystrybutorem.

Flik-Flak

Jednym z należących do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego – w skrócie FHS – producentów jest Flik Flak. Dzięki temu wyróżnieniu firma Flik Flak może poszczycić się zaświadczeniem, że jej produkty są bardzo dokładne i porządne, gdyż przynależność do federacji wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu rygorystycznych norm. Nie każdej firmie zegarmistrzowskiej odpowiada jednak konieczność uiszczania członkowskich składek.

Dla Flik Flak ma to jednak duże znaczenie, gdyż marka nie jest jeszcze dobrze rozpoznawana, a miejsce wśród członków FHS sprawia, że ludzie nie boją się zakupić zegarków tej firmy. Należy ona do Swatch Group Ltd, a jej głównym celem jest sprzedawanie porządnych zegarków. Oprócz wspomnianej firmy Flik Flak, to grupy tej należą między innymi takie marki, jak na przykład: Omega, Certina, Tissot, Hamilton, Pierre Balmain, Rado, Longines, Calvin Klein, ETA, Breguet, Jaquet Droz, Union Glashütte, i Renata.

Zegarki Flik Flak są niezwykle zróżnicowane i praktycznie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Dzieci mogą wybrać jeden z wielu modeli ozdobionych podobiznami bajkowych postaci, a wszystkie zegarki  firmy Flik Flak cechuje bardzo czytelna tarcza, dzięki której najmłodsi mogą uczyć się odczytywania godzin. W niektórych modelach kolor wskazówki godzinowej jest taki sam, jak ten którym zapisano cyfry na tarczy. Podobnie jest ze wskazówką minutową. Dzięki tego typu rozwiązaniom dzieci nie będą miały problemów z odczytywaniem godzin ze wskazówkowych zegarków.

Flik Flak tworzy zegarki stosunkowo tanie, które są jednak porządnie wykonane (o czym zresztą może świadczyć wspomniana już przynależność do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego). Zegarki Flik Flak są więc odporne na uderzenia i posiadają odporne na zarysowania szkiełka. Co ciekawe, nawet jeżeli dziecko zostawi zegarek w kieszeni spodni, które następnie wylądują w pralce, to i tak nic się z nim nie stanie, gdyż są one odporne na prawnie do temperatury czterdziestu stopni. Ich paski wykonano ze skóry syntetycznej.

W Polsce zegarki Flik Flak można nabyć w wielu sklepach, na przykład w Galerii Panorama (lokal 225) przy ulicy Witosa 31 w Warszawie.

Casio Oceanus

Zegarki z serii Casio Oceanus zostały zaprojektowane przez pracowników firmy Casio. Stworzone zostały głównie dla aktywnych mężczyzn, który oprócz wykonywania codziennych zajęć, znajdują również czas na uprawianie sportów wodnych. W przeciwieństwie jednak do zegarków typowo sportowych, w tym przypadku są one o wiele bardziej eleganckie, a prestiż wynikający z noszenia jednego z nich jest oczywisty. Zegarki Casio Oceanus posiadają tytanowa obudowę, dlatego też nie trzeba się martwić tym, że w jakiś sposób uszkodzimy go podczas żeglugi. Szkiełko także jest wytrzymałe i odporne na większość zarysowań, w dodatku jest typu szafirowego. Zegarki Casio Oceanus cechuje wodoszczelność wynosząca dziesięć atmosfer. Co ciekawe, posiadają one także wykres pływów. Seria Casio Oceanus została stworzona dla osób, które lubią mieć zegarki łączące nowoczesne technologie i tradycyjny wygląd.

Kolekcja  Casio Oceanus składa się z siedmiu różnych modeli. Każdy z nich został wykonany ze wspomniany już wcześniej, odpornych materiałów – lekki i antyalergiczny tytan, który jest bardzo wytrzymały oraz szafirowe szkło. Zaletą Casio Oceanus jest to, że prawie dziesięciokrotnie trudniej jest je zarysować od stali. Co się zaś tyczy zaawansowanej technologii, to wystarczy podać za przykład model Casio Oceanus OCW-M700TDE, który posiada specjalny mechanizm z funkcją Wave Ceptor Multiband 5. Ta nowatorska technologia sprawia, że zegarek synchronizuje wyświetlaną godzinę z zegarem wzorcowym. Wszystko odbywa się drogą radiową, więc użytkownik nie musi sobie tym zawracać głowy. Jeden nadajnik znajduje się w Europie, a dwa pozostałe w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii). Jeżeli tylko  Casio Oceanus znajduje się w zasięgu któregoś z tych nadajników, to raz dziennie ustawia czas względem zegara wzorcowego. Według wielu osób każdy zegarek wyposażony w taką funkcję jest automatycznie uznawany za najdokładniejszy na świeci.

W przeciwieństwie jednak do innych zegarków, wchodzące w skład serii Casio Oceanus modele napędzane są aż pięcioma miniaturowymi silniczkami, które odpowiadają między innymi za; chronograf, alarm, czas światowy, datownik i wspomniany już wykres pływów. Co ciekawe, wcale nie trzeba martwić się przez to większym zużyciem baterii, gdyż specjalne panele słoneczne sprawiają, że w razie potrzeby urządzenie doładuje się w sposób automatyczny.