Zegarek kwarcowy czy automatyczny

Zegarek kwarcowy został wynaleziony w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Jednak do jego popularyzacji doszło dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku za sprawą firmy Seiko. W jego mechanizmie do odmierzania czasu wykorzystano kryształ kwarcu i jego drgania. O tej pory są jednymi z najlepszych urządzeń do mierzenia czasu. Jednak kwarc ulega procesom starzenia i dokładność mierzenia czasu zegarka kwarcowego zmienia się o jedną sekundę na trzydzieści lat.

Zegarek automatyczny, podobnie jak zegarek kwarcowy, należy do grupy zegarków mechanicznych. Mechanizm zegarka automatycznego polega na automatycznym naciągnięciu sprężyny zegarka podczas ruchów ręki, na której noszony jest zegarek. Został wynaleziony w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Zegarek mechaniczny automatyczny i kwarcowy mogą wystąpić dowolnym kształcie i fasonie.

Następnie do użytku ogólnego wprowadzono  niezawodny cyfrowy zegarek kwarcowy wyposażony w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jego popularność spowodowała  ryzyko wyparcie z rynku tradycyjnego zegarka kwarcowego oraz zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem sprężyny.  Okazało się jednak, że dzięki tak dużej dostępności zegarka elektronicznego, mechaniczne tradycyjne zegarki, jakimi są zegarek kwarcowy i automatyczny, zostały potraktowane przez konsumentów jako produkty mniej dostępne i bardziej luksusowe. Absolutnie niewyparte z rynku, a nawet za rynku poszukiwane.

W tej chwili zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny potrafią być rzeczywiście drogie i kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można spotkać się z opinią, że dla mężczyzny zegarek z automatycznym naciągiem posiada wartość prestiżową i podkreśla jego przynależność do wyższej klasy społecznej.

Ciężko określi czy któryś z mechanizmów rzeczywiście jest lepszy i wartościowy. Głównie dlatego, że dla osoby, która planuje zakup zegarka mogą liczyć się różne funkcjonalności czy wygląd produktu. Niekoniecznie chęć pokazania innym swojego statusu materialnego.