Casio

casioCasio to znana na całym świecie japońska firma, którą założył Tadao Kashio w 1946 roku. Z czasem do zarządu Casio dołączyli bracia założyciela i chociaż od tego czasu minęło już wiele lat, to jej obecnym prezesem także jest członek rodziny Kashio (Kazuo). Jest to rzadkością, gdyż zazwyczaj rzodziny założycieli zostają odsłonięte od funkcji kierowniczych przez zarząd. Mottem firmy Casio jest „Creativity and Contribution”, czyli w polskim tłumaczeniu: „Kreatywność i wkład”. Doskonale ilustrują to dokonania i technologiczne innowacje, których firma Casio na swoim koncie ma bardzo dużo.

Historia firmy Casio jest niezwykle ciekawa i dla większości osób będzie niezwykle zaskakująca. Co ciekawe, jednym z pierwszych sprawnych i wypuszczonych na rynek urządzeń zaprojektowanych przez pracowników Casio była… specyficzna fajka o nazwie yubiwa, która umożliwiała wypalenie papierosa do końca. Zakładało się ją na jednego palca jak pierścionek, dzięki czemu można było dalej pracować mając obie ręce wolne. Następnie firma Casio zaczęła produkować elektroniczne kalkulatory i działo się to w roku 1949. Dzięki wysokim zyskom ze sprzedaży wspomnianej fajki, właściciele firmy Casio mogli inwestować w nowatorskie rozwiązania, a co jest oczywiste, inżynierowie Casio nie kopiowali rozwiązań konkurencji, ale chcieli stworzyć kalkulatory oparte na solenoidach. Pierwszą fabrykę Casio w Tokio otworzono w 1960 roku, a dwadzieścia trzy lata później stworzono pierwszy zegarek Casio z serii G-Shock, które do dzisiaj słyną z wyjątkowej odporności na wstrząsy.

Jeszcze nie tak dawno firma Casio kojarzyła się wszystkim głównie z produkcją mniej lub bardziej zaawansowanych zegarków elektronicznych, ale oprócz nich Casio oferuje ona również takie produkty, jak: kasy fiskalne, telewizory, kalkulatory, drukarki i projektory. Warto również wspomnieć o instrumentach muzycznych Casio – a szczególnie o keyboardach – gdyż korzystają z nich nawet największe gwiazdy muzyki. Co ciekawe, firma Casio w swojej ofercie ma także telefony komórkowe, które jednak nie osiągnęły zbyt dużej popularności.

Autoryzowanym sprzedawcą zegarków firmy Casio w Polsce jest Firma Brylant S.C. Jej siedziba mieści się przy ulicy 1 Maja 37, w Kowarach (58-530).