Festina

Firma Festina została założona ponad 100 lat temu – dokładnie w roku 1902 – w La Chaux de Fonds w Szwajcarii. Najprawdopodobniej nazwa Festina pochodzi od łacińskiego przysłowia „festina lente”, czyli polskiego „śpiesz się powoli”.

Zegarki firmy Festina cieszą się zaufaniem klientów, gdyż są one bardzo starannie wykonane i dodatkowo każdy zegarek zrobiony jest z wysokiej jakości materiałów. Jednym ze sposobów na promowanie własnych wyrobów, który Festina praktykuje najczęściej, jest sponsoring. Z reguły dotyczy on różnego rodzaju sportowych imprez lub wydarzeń. Z pewnością każdy miłośnik zegarków kojarzy  firmę Festina na przykład z wyścigami kolarskimi, gdyż stosowane są one do mierzenia czasu na tak kluczowych zawodach jak Tour de France czy Tour de Pologne. Dzięki takiemu podejściu, Festina często wybierana jest przez sportowców, którzy chcą posiadać jeden z tak znanych i promowanych zegarków.

Firma Festina posiada swoje punkty w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie. W Polsce jej jedynym dystrybutorem jest firma o nazwie Janeba Time, której siedziba mieści się we Wrocławiu. Historia marki Festina zaczęła się od wspomnianej już daty zarejestrowania nazwy. Inne kluczowe daty to między innymi 1975 rok, gdyż wtedy właśnie Festina przeszła w ręce Georgo Ulmanna oraz 1984 rok – wtedy markę przejął Miguel Rodriguez. Mechanizm z komplikacjami faz księżyca został wprowadzony do użytku w 1985 roku, a w 1994 grupa kolarska Festina zwyciężyła podczas wyścigu Tour de France.

Obecna liczba punktów firmy Festina, które rozsiane są po całym świecie nie powinna nikogo dziwić, skoro już w 1991 działała ona w dwudziestu pięciu krajach. Jeżeli zaś chodzi o polskiego przedstawiciela, to działa on od 1996 roku i od początku była to wspomniana już firma, Janeba Time PL. W 1998 roku miał miejsce oficjalny pomiar czasu podczas prestiżowego wyścigu Tour de France, co było ogromnym wyróżnieniem dla firmy.

Z biegiem lat tego typu dowodów uznania było coraz więcej, a firma Festina przejęła kilka innych marek związanych z zegarkami.