IWC Schaffhausen

Firma International Watch Company z Schaffhausen (IWC Schaffhausen) może poszczycić się długą tradycją, a w dodatku praktycznie od samego początku była jednym z największych producentów zegarków. Jej założycielem był dwudziestosiedmioletni Florentine Ariosto Jones. Zaczął od produkowania zegarków kieszonkowych.

Jego plany były jednak inne – chciał połączyć amerykańskie technologie ze szwajcarską jakością, co – trzeba to przyznać – w pełni mu się udało. Kolejnym krokiem było otworzenie manufaktury w Schaffhausen (w mieście tym cech zegarmistrzów istniał od 1583 roku, a pierwszy zegar stworzono w 1409 r., więc ten wybór nie powinien nikogo dziwić.

IWC Schaffhausen zawsze starało się stosować najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które czasami nawet wyprzedzały swoje czasy. Nawet w pierwszych mechanizmach zastosowano specjalne termiczne koła balansu, które eliminowały wpływ zmian w temperaturze na wskazywaną przez zegarek godzinę.

Takich innowatorskich rozwiązań IWC Schaffhausen wprowadziło wiele, warto wymienić również zastosowane sprężyny włosowej typu Brequet, którą wykorzystuje się również w dzisiejszych czasach. W 1893 roku firma IWC Schaffhausen stworzyła pierwszy zegarek kalibru pięćdziesiąt dwa i okazało się, że był to najwytrzymalszy mechanizm ze wszystkich stworzonych przez firmę. Dzięki niemu IWC Schaffhausen zdobyło uznanie w oczach klientów, którzy cenili sobie precyzję oraz jakość wykonania. W niedługim czasie firma została uznana za jedną z najlepszych.

W 1930 roku IWC Schaffhausen opracowało specjalne zegarki dla pilotów, a niedługo później projektanci stworzyli… pierwszy prostokątny zegarek. Takie innowacyjne rozwiązania sprawiały, że firma IWC Schaffhausen miała darmową i – co najważniejsze – skuteczną reklamę. W latach dziewięćdziesiątych firma  IWC Schaffhausen pracowała nad pierwszym na świecie zegarkiem posiadającym mechanizm kwarcowy. Niedługo później okazało się, że stworzyła też pierwszy na świecie zegarek z tytanową kopertą oraz bransoletą.

Również płetwonurkowie wykorzystują zegarki tej firmy, gdyż kilkadziesiąt lat temu opracowała ona model, który można było zanurzyć na naprawdę dużej głębokości. Duże zainteresowanie klientów budzi też model Da Vinci, który jest jednocześnie zaawansowany i prosty w obsłudze.

W Polsce zegarki firmy IWC Schaffhausen można nabyć w Poznaniu przy Placu Wolności 5.