Zegarek Timex kontra Casio

Timex to firma, której praktycznie nie trzeba przedstawiać. Ten amerykański producent zegarków oferuje ogromną ilość produktów w różnych stylistykach z różnymi funkcjonalnościami. Jednymi z najlepiej sprzedających się niezawodnych zegarków marki Timex są modele sportowe. A co, jeśli porównamy i postawimy obok siebie zegarek Timex i zegarek Casio w swojej najlepszej odsłonie sportowej? Czy amerykański producent wypadnie lepiej czy gorzej na tle japońskiego koncernu?

Jakie funkcjonalności posiadają zegarki sportowe? Czy któryś z nich ma przewagę odnoszącą się do wykorzystanych technologii czy materiałów produkcyjnych? Rozbudowane funkcjonalności w zegarkach sportowych to żadna nowość. Zasilanie paneli przez baterie solarne, odporność na wstrząsy i zarysowana, czujniki pozwalające mierzyć wysokość, ciśnienie atmosferyczna oraz temperaturę nie tylko powietrza, ale także wody. Wodoszczelność, rozbudowany kalendarz, stoper, alarm, elektroniczny wyświetlacz widoczny również pod wodą oraz wszystkie dodatkowe funkcje pomagające zawodowym sportowcom i amatorom mierzyć to, co chcą żeby było zmierzone.

Czy zatem zegarek Timex może w znaczny sposób różnić się od zegarka Casio? Jeśli znajdują się w podobnej półce cenowej, stylistycznej i funkcjonalnej, to raczej nie. Modele tej samej klasy w obrębie różnych marek z pewnością różnią się wyglądem , designem czy kolorem. Nie jakością materiałów i zaawansowaniem technicznym. Na chwilę obecną marki takie, jak Timex czy Casio wykorzystują w swoich produktach podobne technicznie rozwiązania i funkcjonalności. Nie musimy się bać, że któryś z zegarków będzie gorszy.

Kto wygrywa w starciu zegarek Timex kontra Casio? Twój wybór. Jeśli powoli oczywiste staje się to, że między zegarkami jakościowo i funkcjonalnie nie będzie różnicy, a różnica w cenie między takimi samymi produktami różnych producentów będzie podobna, śmiało możesz wybrać ten model, który po prostu ci się podoba.

Zegarek kwarcowy czy automatyczny

Zegarek kwarcowy został wynaleziony w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Jednak do jego popularyzacji doszło dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku za sprawą firmy Seiko. W jego mechanizmie do odmierzania czasu wykorzystano kryształ kwarcu i jego drgania. O tej pory są jednymi z najlepszych urządzeń do mierzenia czasu. Jednak kwarc ulega procesom starzenia i dokładność mierzenia czasu zegarka kwarcowego zmienia się o jedną sekundę na trzydzieści lat.

Zegarek automatyczny, podobnie jak zegarek kwarcowy, należy do grupy zegarków mechanicznych. Mechanizm zegarka automatycznego polega na automatycznym naciągnięciu sprężyny zegarka podczas ruchów ręki, na której noszony jest zegarek. Został wynaleziony w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Zegarek mechaniczny automatyczny i kwarcowy mogą wystąpić dowolnym kształcie i fasonie.

Następnie do użytku ogólnego wprowadzono  niezawodny cyfrowy zegarek kwarcowy wyposażony w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jego popularność spowodowała  ryzyko wyparcie z rynku tradycyjnego zegarka kwarcowego oraz zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem sprężyny.  Okazało się jednak, że dzięki tak dużej dostępności zegarka elektronicznego, mechaniczne tradycyjne zegarki, jakimi są zegarek kwarcowy i automatyczny, zostały potraktowane przez konsumentów jako produkty mniej dostępne i bardziej luksusowe. Absolutnie niewyparte z rynku, a nawet za rynku poszukiwane.

W tej chwili zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny potrafią być rzeczywiście drogie i kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można spotkać się z opinią, że dla mężczyzny zegarek z automatycznym naciągiem posiada wartość prestiżową i podkreśla jego przynależność do wyższej klasy społecznej.

Ciężko określi czy któryś z mechanizmów rzeczywiście jest lepszy i wartościowy. Głównie dlatego, że dla osoby, która planuje zakup zegarka mogą liczyć się różne funkcjonalności czy wygląd produktu. Niekoniecznie chęć pokazania innym swojego statusu materialnego.

Zegarki męskie

Mówi się, ze styl i klasę mężczyzny poznaje się patrząc na dwie rzeczy – na buty i zegarek. Mężczyzna, w przeciwieństwie do kobiety, najczęściej posiada jeden zegarek. O ile kobieta potrafi zgromadzić okazałą ilość dodatków i biżuterii, dla mężczyzny zegarek najczęściej jest jedynym dodatkiem do stroju. Dlatego tak bardzo zegarek podkreśla charakter mężczyzny.

Zegarki męskie, podobnie jak zegarki damskie, można podzielić na klasyczne, sportowe, biżuteryjne (rzadko występujące) oraz fashion. Jednak mężczyźni, poza istotną sprawą doboru zegarków do stylu ubierania się, przy wyborze zegarków kierują się ich praktycznością, funkcjonalnością i wytrzymałością.

Mężczyźni zwracają więc uwagę na styl, a także wykonanie oraz sam mechanizm zegarka. Zegarki zaopatrzone są w mechanizmy elektroniczne lub mechaniczne. Z zegarków elektronicznych możemy wymienić zegarki kwarcowe – na baterie, pobierające energie ze źródeł światła, zsynchronizowane z falami radiowymi, a z mechanicznych – zegarki nakręcane ręcznie czy wykorzystujące naturalne ruchy ręki.

Jednak zegarki męskie to nie tylko wygląd i mechanizm, to także funkcjonalność i design. W różnych fasonach zegarków proponowanych jest szereg funkcjonalności. Od podstawowych typu kalendarz czy minutnik do bardziej zaawansowanych. Często konkretny zegarek stanowi również o statusie materialnym mężczyzny. Jednak rzadko u mężczyzn spotykane są zegarki biżuteryjne. Prawdopodobnie z powodów praktycznych. Taki zegarek noszony nawet do eleganckiego garnituru może wyglądać śmiesznie.

Zegarki męskie mają zdecydowanie większą tarczę od zegarków damskich. Są bardziej potężne. Mocowane na ręce za pomocą paska lub bransolety. Dla niektórych mężczyzn istotne jest to żeby zegarek był wodoodporny i odporny na zarysowania. Żeby nie niszczył się podczas zachlapania podczas mycia rąk, ani przy wykonywaniu podstawowych czynności związanych z pracą.

Przy wyborze zegarka warto również zwrócić uwagę na to czy zegarek objęty jest gwarancją i czy punkt serwisowy, zajmujący się naprawą modelu, który zamierzamy kupić znajduje się w Polsce.

Zegarki damskie – nie tylko na co dzień

Mogłoby się wydawać, że w związku z rozwojem technologicznym telefonii komórkowej i nie tylko, wiele osób zdecyduje się zrezygnować z używania tradycyjnych zegarków noszonych na ręce. Nic bardziej  mylnego. Szczególnie w odniesieniu do kobiet lubiących dodatki i biżuterie.  Zegarki damskie prawdopodobnie zawsze już będą trafionym upominkiem z powodu różnych okazji, a  dobór odpowiedniego modelu nie powinien przysporzyć kupującemu trudności.

Zegarki damskie możemy sklasyfikować, podobnie jak zegarki męskie, na klasyczne, sportowe, biżuteryjne i fashion. Celowo nie zostanie przedstawiony podział ze względu na wykorzystane technologie. W przypadku Pań zdecydowanie częściej liczy się wyłącznie ozdobna funkcja zegarka.

Klasyczne zegarki damskie są najbardziej uniwersalnymi zegarkami. Mówi się, że pasują praktycznie do każdego stroju i do każdej okazji. Głównie ze względu na skromność fasonu i kolorystyki. Na ręce mocowane mogą być za pomocą paska lub bransolety. Idealne dla kobiet ceniących sobie skromny, delikatny styl. Ich przeciwieństwem pod względem fasonu są zegarki biżuteryjne i fashion.

Zegarki biżuteryjne nie są tanie. Z pewnością nadają się na ekskluzywny upominek. Są naszpikowane ozdobnymi  materiałami. Wykonane ze złota, patyny czy srebra z dodatkiem kamieni ozdobnych na przykład diamentów. Godne polecenia dla kobiet lubiących przepych i drogie prezenty.

Dobrym kompromisem między stylem klasycznym, a stylem biżuteryjnym zegarków, są zegarki damskie fashion. To zegarki o ekstrawaganckim wyglądzie i kolorystyce. Z pewnością ich funkcjonalność ma drugorzędne znaczenie. Liczy się ich niecodzienny wygląd. To dobry produkt dla kobiet wyzywających i lubiących zwracać na siebie uwagę.

Zegarki sportowe, ze zrozumiałych przyczyn,  cieszą się  jednak zainteresowaniem mniejszej ilości Pań, niż pozostałe style. Jeśli jednak jest inaczej, to myślę, że każdy mężczyzna zna kobietę, którą zamierza obdarować ,na tyle dobrze, ze będzie potrafił ocenić, który z wymienionych stylów zegarków damskich: klasyczny, sportowy, biżuteryjny czy fashion,  będzie dla niej właściwy.