Antoni Patek – polski zegarmistrz – produkcje zegarków kieszonkowych rozpoczął już w 1839 roku w Genewie, wspólnie z innym polskim imigrantem – Franciszkiem Czapkiem. Ich wspólna praca zakończyła się jednak w 1844 r., natomiast rok później do Patka dołączył pochodzący z Francji zegarmistrz, Adrien Philippe. Był on wynalazcą jednego z mechanizmów.
W 1851 roku powstaje firma Patek Philippe & Co i od wtedy tak naprawdę należy liczyć jej istnienie. W roku 1868 opracowano pierwszy zegarek. Firma Patek – podobnie zresztą jak większość pozostałych producentów – od początku skupiła się głównie na produkcji mechanizmów kwarcowych, a z czasem także elektrycznych. Patek znane jest z tego, że produkują samodzielnie komponenty wykorzystywane przy produkcji zegarków.
Patek wyprodukowało niezwykle skomplikowany zegarek kieszonkowy (posiadał on aż 24 funkcje) dla Henry’ego Gravesa Jr. Po jego śmieci sprzedano go na aukcji w Sotheby (1999 rok), a cena którą udało się osiągnąć, została uznana za jedną z największych w historii – 11000000 dolarów do dzisiaj robi wrażenie. Dziesiątego maja 2010 roku, firmie Patek udało się pobić swój własny rekord i w domu aukcyjnym Christie sprzedano najdroższy zegarek w historii. Nabywcą okazało się prywatne muzeum ze Szwajcarii.
Warto także dodać, że producent Patek należy do Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego, co świadczy o wysokiej jakości produkowanych przez niego zegarków. Wiąże się to z koniecznością uiszczania członkowskich składek, przez co nie wszyscy producenci godzą się na takie warunki i chociaż ich zegarki teoretycznie spełniają wymagane przez federację kryteria, to nie mogą oni cieszyć się odpowiednim zaświadczeniem.
Z pewnością należy podkreślić, że Patek jest uznawany za jedną z najważniejszych luksusowych firm – które produkują zegarki – na świecie. Dla polskich klientów powinno to być o tyle istotne, że przecież założycielem firmy Patek był polski zegarmistrz. Co prawda, po jego śmierci firma Patek kilkukrotnie zmieniała właścicieli, ale odpowiednie podejście do produkowanych przez nią zegarków utrzymało się do dzisiejszych czasów.
Dziwne jest więc to, że dotychczas Patek nie ma swojego przedstawiciela w Polsce.