Rolex

Szwajcarska firma Rolex została założona stosunkowo niedawno (jak na znane firmy produkujące zegarki), w 1905 roku. Obecnym jej właścicielem jest Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego FHS i aktualnie jest to największy producent zegarków ekskluzywnych. Jego roczne obroty dochodzą do 3 miliardów dolarów.

Marka Rolex jest znana na całym świecie, a osoby posiadające jeden z zegarków wyprodukowanych przez nią zawsze postrzegane są jako bogatsze. Nic w tym dziwnego, gdyż zegarki Rolex noszą biznesmeni, gwiazdy oraz celebry ci, o ile oczywiście ich na to stać, bo zakup takiego zegarka to spory wydatek.

Precyzyjne wykonanie sprawia, że produkty Rolex są często wybierane przez ludzi, którzy pragną mieć porządny zegarek i nie interesuje ich cena. Prestiż wynikający z noszenia zegarka Rolex jest olbrzymi. Warto też dodać, że marka jest bardzo rozpoznawalna na całym świecie i nawet osoby, które w życiu nie widziały zegarka wyprodukowanego przez  firmę Rolex, kojarzą jej nazwę z luksusem.

W 1905 roku Hans Wilsdorf postanowił – wraz ze swoim przyrodnim bratem Alfredem Davisem – założyć firmę. Co ciekawe, Wilsdorf nie był nawet zegarmistrzem. Na początku firma została nazwana Wilsdorf & Davis i zamiast produkować własne mechanizmy, bracia skupili się na importowaniu do Anglii szwajcarskich wyrobów Hermanna Aeglera. Nazwa Rolex została zarejestrowana w 1908 roku w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Cztery lata później przeniesiono siedzibę do Szwajcarii, przez co wzrosły ceny zegarków.

Oprócz tego, że Rolex kojarzy się głównie z ekskluzywnymi zegarkami, to firma ta opracowała również kilka rewolucyjnych rozwiązań. Warto chociażby wymienić wodoszczelną kopertę zegarka lub datę na cyferblacie. Innym ciekawym rozwiązaniem było pokazywanie dwóch stref czasowych jednocześnie. Firma Rolex była pierwszą, która otrzymała tytuł Chronometru od szwajcarskiej COSC, co było ogromnym wyróżnieniem, gdyż świadczyło o wyjątkowej dokładności. Podróżnik Edmund Hillary podczas wspinaczki na Everest miał na ręce zegarek tej firmy. Najbardziej pożądanym przez klientów jest model Rolex Cosmograph Daytona, który Paul Newman miał na sobie w filmie „Winning”.

Zegarki Rolex można w Polsce nabyć w salonach W.KRUK S.A., gdyż od kilku lat firma ta jest największym w kraju dystrybutorem tych luksusowych zegarków.