Swatch

Jednym z największych szwajcarskich koncernów, który składa się z kilku mniejszych producentów zegarków, jest Swatch Group. Powstał on w 1938 roku, kiedy przekształcone zostały firmy ASUAG i SSIH.

Za stworzenie marki Swatch odpowiada Nicolas G. Hayek. Ten zmarły w 2010 roku przedsiębiorca dołączył do koncernu The Swatch Group wiele znanych i cenionych firm, między innymi Breguet, Jaquet Droz, Omega, Tiffany & Co., Longines, Rado, Tissot, ck watch & jewelry. Co oczywiste, siedziba Swatch mieści się w Szwajcarii. Jej adres to Seevorstadt 6, CH-2501 Biel / Bienne. Żeby jednak zakupić jakiś zegarek z logo  firmy Swatch, nie trzeba wcale pokonywać takiej długiej drogi, tylko wystarczy skorzystać z oferty jednego z wielu przedstawicieli, którzy działają w Polsce.

Swatch jest często uznawany za najważniejszego producenta gotowych zegarków na całym świecie, a łącznie z wymienionymi wcześniej markami, firm wchodzących w skład tej trupy jest aż dziewiętnaście. Dzięki temu prawie wszystkie niezbędne elementy do produkcji zegarków powstają przy udziale firmy Swatch. Pierwsze zegarki Swatch zostały wypuszczone w 1983 roku, a od tego czasu firma przeszła ogromną transformację. Obecnie oferuje zegarki praktycznie we wszystkich przedziałach cenowych, więc bez znaczenia jest to, ile ktoś może wydać na swój wymarzony model – na pewno znajdzie go w ogromnej ofercie tej grupy.

Dla przykładu – Longines i Rado to firmy, spośród których zegarki może wybrać wielu klientów, natomiast Breguet, Blancpain i Léon Hatot to firmy, które produkują zegarki przeznaczone dla zamożniejszych klientów.

Obecnie Swatch duże kwoty przeznacza na badania i rozwój, dzięki czemu wciąż może utrzymywać swoją prestiżową pozycję lidera. Lidera, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne technologie, bez których nie można tworzyć najlepszych zegarków. Firma Swatch działa także w sektorze telekomunikacji, motoryzacji oraz… usług. warto również wspomnieć o tym, że zaufanie do pomiarów czasu dokonywanych przez zegarki tej firmy jest tak duże, że wykorzystuje się je na przykład podczas olimpiad.