Timex

Amerykańskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za produkcje zegarówko Timex, działa pod nazwą Timex Corporation i jest jednym z najbardziej znanych tego typu zakładów. Siedziba firmy Timex znajduje się w Middleburry, która ze względna dokonania firmy w branży zegarkowej, uważana jest przez niektórych jej miłośników za miejsce niemalże kultowe.

Co ciekawe, początkowa nazwa firmy Timex była całkowicie inna, gdyż w 1854 roku – wtedy bowiem ją założono – zapisano ją jako Waterbury Clock w Naugatuck Valley w Connecticut. Pierwszy działający zegarek wyprodukowano pod tą marką już w 1880 roku, a jedną z jego największych zalet była niewielka cena, co w tamtych czasach było dosyć niezwykłe. W czasie pierwszej wojny światowej już na większą skalę zaczęto produkować zegarków, które można było stale nosić założone na ręce. Bardzo szybko zdobyły one ogromną popularność, a prawie wszyscy klienci byli z nich zadowoleni.

W 1933 roku firma Timex zaczęła współprace z Waltem Disneyem i dzięki wykupieniu odpowiedniej licencji, mogła pozwolić sobie na wypuszczenie zegarka z podobizną słynnej Myszki Miki, która była wówczas dziecięcym bohaterem. Zegarek ten był chętnie wykupowany i dzięki temu, że znajdująca się na nim Myszka wskazywała aktualną godzinę rękami, zegarek ten został uznany za kultowy.

Nazwę firmy zmieniono w czasie drugiej wojny światowej i wtedy brzmiała ona U.S. Time Company. Później zaczęto produkować zegarek Timex i zainwestowano wiele pieniędzy w kampanie reklamowe, w których ukazywano ogromną wytrzymałość tego modelu.

Nieco później nastały ciężkie czasy dla producentów zegarków, gdyż wiele tego typu urządzeń masowo sprowadzano z Chin, przez co były one dużo tańsze, chociaż jednocześnie o wiele gorsze jakościowo. Chociaż Timex przetrwał ten trudny okres, to obecnie nie jest już czołowym producentem zegarków. Pomimo tego niektórzy bardzo cenią sobie produkty tej właśnie firmy Timex, a wszyscy, którzy chcieliby nabyć jeden z takich zegarków, powinni udać się na al. Jerozolimskie 174 w Warszawie, gdyż tam znajduje się jeden z polskich firmowych sklepów.