Citizen

Japoński producent zegarków Citizen Watch Co., Ltd. posiada swoją siedzibę w Tokio. Miasto to doskonale oddaje charakter nowoczesnych i oryginalnych zegarków, które firma nieustannie wprowadza na rynek.

Swój początek przedsiębiorstwo Shichizun Tokei Kabushiki-gaisha – tak bowiem brzmi oryginalna nazwa firmy – miało w 1918 roku. Wtedy powstał Instytut Shokosha, a jego badania wiązały się z nowoczesnymi instrumentami pomiarowymi. Na chwilę obecną Citizen jest jednym z największych producentów zegarków.

Interesująca jest także sama historia nazwy firmy Citizen – słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza obywatela. Wzięła się ona od jednej z kieszonkowych wersji zegarków opracowanych w 1924 roku. Ciekawe jest również to, że do grupy najbardziej znanych i najczęściej kojarzonych z nazwą Citizen produktów należy również… tokarka Cincom. Oprócz tego, firma Citizen produkuje także drukarki oraz kalkulatory, chociaż nie są one aż tak popularne jak zegarki.

Oprócz zdobywania lokalnych rynków, zegarki tej firmy Citizen podbiły również inne kraje. Jeżeli na przykład chodzi o Stany Zjednoczone, to tam najbardziej znanym modelem zegarka naręcznego wyprodukowanego przez tę firmę Citizen jest Eco-Drive, które zasilane są ekologiczną energią słoneczną. Wszyscy kolekcjonerzy czasomierzy cenią sobie też limitowane edycje zegarków – jednym z nich był model wyprodukowany w barwach pewnego zespołu akrobatycznego Marynarki USA.

Gracze giełdowi mogą nawet zakupić akcje Citizen, gdyż spółka jest notowana na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (trzeba jej szukać w indeksie Nikke). Dzięki temu gołym okiem można zobaczyć przybliżoną aktualną wartość firmy Citizen.

W Polsce zegarki firmy Citizen dostępne są w kilku różniących się od siebie seriach: Classic, Chronograph, Promaster, Radio Controlled (w tej serii zegarki wyposażone są w specjalny odbiornik, dzięki któremu przez cały czas pobierają sygnał z zegara wzorcowego. To z kolei sprawia, że są one niezwykle dokładne. Główny nadajnik znajduje się we Frankfurcie) i Titanium. Jest więc z czego wybierać, szczególnie że każda seria posiada inne zalety oraz funkcje. Zegarki Citizen można zakupić w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Osiedle Robotnicze 6.