Edox

Manufaktura zegarmistrzowska Edox powstałą w 1884 roku. Założycielem jej był pochodzący ze Szwajcarii zegarmistrz, Reufli-Flury. Nazwa firmyEdox pochodzi z języka greckiego i oznacza po prostu godzinę, co doskonale pasuje do firmy zajmującej się produkcją tego typu rzeczy.

W 1921 roku zmarł Reufli-Flury, a firmę Edox przejął Robert Kaufmann-Hug. To on doszedł do wniosku, że lepiej będzie zmienić strukturę firmy na spółkę akcyjną. Po drugiej wojnie światowej firma zatrudniała pięćset pracowników i prace przebiegały bez większych problemów.

W 1965 roku po raz kolejny nastąpiła zmiana właściciela Edox , a kierownicze stanowisko powróciło do rodziny założyciela – jego siostrzeniec Victor Flury-Liechti przejąć kontrolę nad spółką. Jednym z ważniejszych w tamtym okresie wydarzeń było to, że w 1966 roku firmie Edox udało się zostać producentem oficjalnych zegarków służących do pomiaru czasu podczas wyścigu kolarskiego Vuelta w Hiszpanii. Dla Edox była to doskonała reklama.

Siostrzeniec założyciela postanowił inwestować pieniądze w rozwój wykorzystywanych technologii i dzięki temu powstałą w niedługim czasie kolekcja Delfin. Należące do niej zegarki wyróżniały się tym, że były wodoodporne do głębokości dwustu metrów. Nie dość, że dwukrotnie udało się firmie Edox zwiększyć standardową wartość, to w dodatku zrobiła to jako pierwsza.

W latach siedemdziesiątych wypuszczono na rynek model Geoscope, który w krótkim czasie stał się niezwykle popularny i według niektórych osób jest najchętniej kupowanym zegarkiem marki Edox . oprócz tego, że pokazywał normalną godzinę, to dodatkowo wyposażono go w czasy ze wszystkich dwudziestu czterech stref czasowych. W 1988 roku firmie Edox udało się opracować najcieńszy zegarek z datownikiem, a mechanizm w tym modelu miał tylko 1,4 milimetra grubości.

Co ciekawe, Edox nie jest częścią Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego i najprawdopodobniej wynika to z tego, że firma Edox nie chce opłacać wysokich składek członkowskich. Woli za to tworzyć swój wizerunek przez sponsoring – na przykład w 2007 roku Edox został oficjalnym patronem Class-1 Powerboat race.

W Polsce zegarki firmy Edox można nabyć w punktach firmy Apart, gdyż jest ona wyłącznym dystrybutorem.